Статут Берестинської міської територіальної громади затверджено рішенням сесії від 03 лютого 2026 року  № 6694 -VIІІ

                                                        ЗМІСТ

 

ПРЕАМБУЛА

Розділ І. Загальні положення

Глава 1.1. Загальна характеристика та особливості територіальної громади

Стаття 1. Територіальна громада

Стаття 2. Адміністративний центр територіальної громади

Стаття 3. Територія територіальної громади

Стаття 4. Символіка територіальної громади

Стаття 5. Місцеві свята

Стаття 6. Почесні відзнаки територіальної громади

Глава 1.2. Засади здійснення місцевого самоврядування в межах територіальної громади

Стаття 7. Міська рада

Стаття 8. Об’єднання та асоціації.

Стаття 9. Взаємовідносини органі та посадових осіб місцевого самоврядування громади з громадськими організаціями, політичними партіями, іншими об’єднаннями.

Стаття 10. Зміст місцевого самоврядування

Стаття 11. Учасники місцевого самоврядування

Стаття 12. Засади участі жителів у вирішенні питань місцевого значення (засади партисипативного управління)

Стаття 13. Статут територіальної громади

Стаття 14. Акти органів місцевого самоврядування

Глава 1.3. Права та обов’язки жителів у вирішенні питань місцевого значення, гарантії їх прав

Стаття 15. Умови реалізації жителями прав та обов’язків у вирішенні питань місцевого значення

Стаття 16. Права жителів

Стаття 17. Обов’язки жителів

Стаття 18. Гарантії прав жителів

Розділ ІІ. Форми та порядок участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення

Стаття 19. Форми участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення

Стаття 20. Місцевий референдум

Стаття 21. Загальні збори (конференція) жителів

Стаття 22. Участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету

Стаття 23. Місцеві ініціативи, інші форми звернень жителів

Стаття 24. Громадські слухання, консультації з громадськістю, публічні консультації, інші громадські обговорення

Стаття 25. Консультативно-дорадчі органи

Стаття 26. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, інша наглядова діяльність

Розділ ІІІ. Особливості організації роботи органів місцевого самоврядування

Стаття 27. Особливості організації роботи ради

Стаття 28. Депутат міської ради

Стаття 29. Постійні комісії ради

Стаття 30. Міський голова

Стаття 31. Виконавчі органи ради

Стаття 32. Виконавчий комітет ради

Стаття 33. Секретар ради

Стаття 34. Староста

Стаття 35. Особливості взаємодії структурних підрозділів та виконавчих органів міської ради з жителями, іншими особами при вирішенні адміністративних питань

Стаття 36. Електронне урядування

Стаття 37. Платформа електронної демократії

Стаття 38. Публічність діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування

Стаття 39. Прозорість та підзвітність органів та посадових осіб місцевого самоврядування

Розділ ІV. Засади відкритості та прозорості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Стаття 40. Засади відкритості та прозорості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування

Стаття 41. Відкритість та прозорість засідань ради та виконавчого комітету ради

Стаття 42. Способи поширення інформації

Стаття 43. Запити на інформацію

Розділ V. Засади відносин органів та посадових осіб місцевого самоврядування з органами самоорганізації населення, громадськими об’єднаннями, іншими суб’єктами

Стаття 44. Відносини органів та посадових осіб місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства

Стаття 45. Відносини органів та посадових осіб місцевого самоврядування з органами та посадовими особами місцевого самоврядування інших територіальних громад

Стаття 46. Участь в асоційованих організаціях і міжнародна співпраця

Стаття 47. Міжнародна та інтеркультурна співпраця

Стаття 48. Партнерські міста (міста-побратими)         

Розділ VІ. Звітування міського голови, секретаря ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів  міської ради, керівників виконавчих органів та інших юридичних осіб публічного права

Стаття 49. Звітування міського голови, секретаря ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів  міської ради, керівників виконавчих органів та інших юридичних осіб публічного права.

Стаття 50. Звітування міського голови.

Стаття 51. Звітування секретаря міської ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів міської ради, керівників виконавчих органів та інших юридичних осіб публічного права.

Розділ VІІ. Громадський контроль за діяльністю органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворенитх міською радою.

Стаття 52. Засади громадського контролю за діяльністю органів, посадових осіб ради та керівників юридичних осіб публічного права утворенитх міською радою.

Стаття 53. Форми здійснення громадського контролю за діяльністю органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворенитх міською радою.

Стаття 54. Громадське оцінювання діяльності органів, посадових осіб ради та керівників юридичних осіб публічного права утворенитх міською радою.

Розділ VІІІ. Участь молоді у місцевому самоврядуванні міської територіальної громади

Стаття 55. Права молоді на участь у місцевому самоврядуванні

Стаття 56. Механізми участі молоді у місцевому самоврядуванні

Стаття 57. Молодіжна рада

Стаття 58. Молодіжні центри та простори

Стаття 59. Особливості підтримки креативної та обдарованої молоді

Розділ IX. Засади розвитку територіальної громади

Глава 9.1. Потенціал розвитку територіальної громади

Стаття 60. Спрямування розвитку територіальної громади

Стаття 61. Матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування

Глава 9.2. Планування розвитку територіальної громади

Стаття 62. Засади планування розвитку територіальної громади

Стаття 63. Стратегічне планування

Стаття 64. Планування публічних інвестицій

Стаття 65. Бюджетне планування

Стаття 66. Просторове планування

Стаття 67. Планування сталого розвитку

Стаття 68. Моніторинг і оцінка реалізації документів з планування розвитку територіальної громади

Глава 9.3. Пріоритети розвитку територіальної громади

Стаття 69. Охорона довкілля

Стаття 70. Забезпечення рівного доступу (інклюзивності) та соціальної справедливості

Стаття 71. Охорона дитинства, підтримка материнства та батьківства

Стаття 72. Розвиток економічної сфери життєдіяльності територіальної громади

Стаття 73. Розвиток волонтерської діяльності

Розділ Х. Прикінцеві положення

Стаття 74. Чинність Статуту міської територіальної громади

 

Додатки:

Положення про загальні збори (конференцію) жителів

Положення про місцеві ініціативи

Положення про громадські слухання

Положення про електронні петиції

Положення про публічні електронні консультації з громадськістю

Положення про громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Положенням про символіку територіальної громади

Положенням про місцеві свята

Положеннями про почесні відзнаки територіальної громади

Положенням про Громадський бюджет в Берестинській територіальні громаді.

Положенням про звітування міського голови, секретаря ради, керуючого справами (секретаря ) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів та керівників юридичних осіб публічного права Берестинської міської ради

Положення про порядок акредитації суб’єктів у сфері медіа при Берестинській міській раді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕАМБУЛА

 

Берестинська міська рада від імені та у інтересах Берестинської міської територіальної громади, констатуючи, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, усвідомлюючи свою відповідальність перед територіальною громадою, ураховуючи історичні, національно-культурні та соціально-економічні традиції місцевого самоврядування, з метою встановлення загальних, чітких, недискримінаційних і прозорих механізмів реалізації права участі жителів у вирішенні питань місцевого значення, забезпечення балансу приватних та публічних інтересів, керуючись Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законодавчими актами України, затверджує цей Статут.

 

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Глава 1.1. Загальна характеристика та особливості територіальної громади.

 

Стаття 1. Територіальна громада.

 

  1. Берестинська міська територіальна громада – жителі, об’єднані постійним проживанням у населених пунктах громади (далі – територіальна громада).
  2. Житель територіальної громади – громадянин України, який задекларував або зареєстрував місце проживання в межах територіальної громади, або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі – житель).

 

Стаття 2. Адміністративний центр територіальної громади.

 

Адміністративним центром територіальної громади є – місто Берестин. Берестин – місто районного підпорядкування, центр Берестинського району.

 

Стаття 3. Територія територіальної громади.

 

  1. Територія територіальної громади – нерозривна територія, в межах якої територіальна громада здійснює свої повноваження щодо вирішення питань місцевого значення відповідно до Конституції і законів України.
  2. Територія територіальної громади сформована відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 № 725-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Харківської області». Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.11.2025 № 1331-р внесено зміни до початкового розпорядження через затвердження додатку в новій редакції, де назву територіальної громади визначено як – Берестинська міська територіальна громада Берестинського району Харківської області.
  3. Адміністративно-територіальна одиниця – місто, село, селище розташоване в межах територіальної громади.
  4. Старостинський округ – частина територіальної громади загальною кількістю населененя не менше 500 жителів, у складі одного або декількох населених пунктів (сіл, селищ) крім адміністративного центру територіальної громади. Старостинський округ утворюється за рішенням міської ради з метою забезпечення представництва інтересів жителів старостою.

Відповідно до рішення Красноградської міської ради від 16.12.2020 року № 17-VІІІ «Про утворення старостинських округів Красноградської міської територіальної громади» (із змінами), утворено шість старостинських округів: Зорянський, Іванівський, Кумівський, Миколо-Комишуватський, Піщанський та Хрестищенський.

Територіальна громада складається з наступних адміністративно-територіальних одиниць:

– м. Берестин (адміністративний центр територіальної громади);

– село Зоряне, село Тишенківка, село Вишневе (Зорянський старостинський округ);

– село Іванівське, село Берестовенька, село Калинівка, село Гранове, село Кирилівка (Іванівський старостинський округ);

– селище Дослідне, селище Степове, селище Куми (Кумівський старостинський округ);

– село Миколо-Комишувата, село Мокрянка, село Гірчаківка (Миколо-Комишуватський старостинський округ);

– село Піщанка, село Новоселівка, селище Покровське (Піщанський старостинський округ);

– село Хрестище, село Мирне, село Українка, село Оленівка, село Кобцівка, село Світле, село Високе, село Червоне (Хрестищенський старостинський округ).

  1. Зміна адміністративних меж території громади провадиться виключно в порядку встановленому чинним законодавством України.

 

Стаття 4. Символіка територіальної громади

 

  1. Територіальна громада має власну символіку – герб, прапор та гімн, які відображають історичні, культурні, духовні особливості та традиції територіальної громади.
  2. Опис та порядок використання символіки територіальної громади визначається Положенням про символіку територіальної громади, що затверджується Берестинською міською радою, та є додатком до цього Статуту.

 

Стаття 5. Місцеві свята

 

  1. Опис, дати, порядок та заходи до місцевих свят, які відзначаються у територіальній громаді встановлюються Положенням про місцеві свята, що затверджується Берестинською міською радою, та є додатком до цього Статуту.

 

 

Стаття 6. Почесні відзнаки територіальної громади

 

  1. Особи, які зробили значний внесок у соціально-економічний розвиток територіальної громади, підвищення добробуту її жителів, примноження культурних, духовних надбань та інших цінностей, зміцнення місцевого самоврядування і демократії, нагороджуються почесними відзнаками територіальної громади.
  2. Опис та порядок нагородження почесними відзнаками територіальної громади визначається положеннями про почесні відзнаки територіальної громади, що затверджується Берестинською міською радою, та є додатками до цього Статуту.

 

Глава 1.2. Засади здійснення місцевого самоврядування в межах територіальної громади.

 

Стаття 7. Міська рада

1.Берестинська міська рада – є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду та здійснює від її імені, та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України (далі – рада).

Стаття 8. Об’єднання та асоціації.

 

  1. Рада за власною ініціативою, або за ініціативою громади, в порядку визначеному законодавством України та цим Статутом, для вирішення спільних завдань в рамках співробітництва територіальних громад може об’єднувати зусилля з органами місцевого самоврядування інших територіальних громад, та бути членом відповідної асоціації.

 

Стаття 9. Взаємовідносини органів та посадових осіб місцевого самоврядування громади з громадськими організаціями, політичними партіями, іншими об’єднаннями.

 

  1. Рада, як представник територіальної громади, на засадах рівності, безсторонності, виключно в інтересах територіальної громади, в порядку встановленому чинним законодавством, може взаємодіяти з політичними партіями, громадськими, релігійними організаціями.
  2. Не допускається надання переваг чи встановлення обмежень для діяльності політичних партій, релігійних і громадських організацій та інших об’єднань громадян.
  3. Рада, як представник територіальної громади, може ініціювати утворення координуючого органу з питань добросусідства разом із радами інших громад з дотриманням принципів партнерства та добросусідства.
  4. Рада, як представник територіальної громади дбає про збереження довкілля в межах територіальної громади та здійснює необхідні кроки для узгодження з суміжними громадами рішень щодо використання земель у примежовій зоні, підтримує фізичних та юридичних осіб, що користуються природніми ресурсами громади та суміжних громад у вирішенні зазначених питань.

 

Стаття 10. Зміст місцевого самоврядування.

 

  1. Місцеве самоврядування – це гарантоване державою право та реальна здатність жителів самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України.
  2. Місцеве самоврядування здійснюється жителями як безпосередньо (форми та порядок участі визначені у розділі ІІ Статуту), так і через раду та її виконавчі органи.
  3. До питань місцевого значення належать питання щодо соціально-економічного і культурного розвитку територіальної громади, її бюджету, управління комунальною власністю, житлово-комунальним господарством, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, організації благоустрою, громадського транспорту, містобудування, управління у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, молодіжної політики, фізичної культури і спорту, соціального захисту, охорони навколишнього природного середовища, інші питання, визначені Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законами України.

 

Стаття 11. Учасники місцевого самоврядування.

 

  1. Первинним учасником місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є жителі територіальної громади.
  2. Жителі територіальної громади на місцевих виборах обирають депутатів Берестинської міської ради та Берестинського міського голову у порядку визначеному Виборчим кодексом України.
  3. Виконавчі органи Берестинської міської ради (далі – виконавчі органи Ради) – це органи, які здійснюють виконавчі функції і повноваження місцевого самоврядування у межах, визначених законами України. Виконавчими органами ради є виконавчий комітет міської ради та інші створені радою виконавчі органи зі статусом юридичної особи публічного права. Загальні особливості організації роботи виконавчих органів ради визначаються їх положеннями та регламентом виконавчого комітету.
  4. Берестинський міський голова (далі – голова) як головна посадова особа територіальної громади, головує на засіданнях ради та її виконавчого комітету, очолює апарат міської ради та здійснює інші функції місцевого самоврядування, відповідно до норм чинного законодавства України.
  5. Рада, міський голова, виконавчі органи та посадові особи ради діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідними Положеннями та Розпорядженнями.
  6. Органи самоорганізації населення – представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста, для вирішення окремих питань місцевого значення. Такі органи діють відповідно до Закону України «Про органи самоорганізації населення».

 

Стаття 12. Засади участі жителів у вирішенні питань місцевого значення (засади партисипативного управління).

 

  1. Засадами участі жителів у вирішенні питань місцевого значення (засадами партисипативного управління) є:

1) участь жителів у місцевому самоврядуванні на рівних умовах (глава 1.3 «Права та обов’язки жителів у вирішенні питань місцевого значення, гарантії їх прав» розділу І «Загальні положення», розділ ІІ «Форми та порядок участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення»);

2) відкритість і прозорість діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед жителями (розділи IV «Засади відкритості та прозорості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, порядок їх реалізації», V «Засади відносин органів та посадових осіб місцевого самоврядування з органами самоорганізації населення, громадськими об’єднання, іншими суб’єктам» цього Статуту);

3) підзвітність, підконтрольність та відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування перед жителям (розділи VI «Порядок інформування, звітування органів та посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів перед територіальною громадою», VII «Громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування» цього Статуту);

4) дотримання загальних інтересів територіальної громади, її розвиток, ефективність, результативність та раціональність рішень (розділ IX «Засади розвитку територіальної громади» цього Статуту).

 

Стаття 13. Статут територіальної громади.

 

  1. Статут Берестинської міської територіальної громади (далі – Статут) є основним локальним нормативно-правовим актом, що затверджується радою від імені та в інтересах територіальної громади на основі Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України для забезпечення реалізації права жителів на участь у вирішенні питань місцевого значення з врахуванням історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування.
  2. Статут є обов’язковим для виконання всіма жителями та іншими фізичними особами, які постійно або тимчасово проживають і юридичними особами які зареєстровані або перебувають на відповідній території.
  3. Акти виконавчих органів і посадових осіб місцевого самоврядування повинні прийматися та видаватися з урахуванням положень Статуту.
  4. Внесення змін до Статуту здійснюється за рішенням міської ради. Пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Статуту мають право подавати на розгляд ради – міський голова, депутати міської ради, виконавчий комітет міської ради, жителі в порядку внесення місцевої ініціативи та інститути громадського суспільства.
  5. Рішення про затвердження Статуту, та про внесення змін і доповнень до нього набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
  6. Виконавчі органи та посадові особи місцевого самоврядування проводять просвітницькі заходи, доводять до ознайомлення юридичних осіб та жителів із змістом Статуту, практикою його виконання.
  7. Контроль за виконанням цього Статуту здійснюється радою, виконавчими органами, які уповноважені відповідним рішенням ради, інститутами громадського суспільства та жителями за власною ініціативою.

 

Стаття 14. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

 

  1. Рада, в межах своїх повноважень, приймає нормативні та інші акти у формі рішень відповідно до процедур, визначених законом та регламентом ради. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні, після обговорення шляхом відкритого або таємного голосування, у відповідності до норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

1.1. При встановленні результатів голосування враховується голос голови, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради.

1.2. Рішення ради у п’ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено міським головою і внесено на повторний розгляд ради із обґрунтуванням зауважень.

1.3. Якщо рада відхилила зауваження голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

  1. Міський голова, в межах своїх повноважень, видає розпорядження.
  2. Виконавчий комітет ради, в межах своїх повноважень, приймає рішення у відповідності до процедур, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламентом виконавчого комітету.

3.1. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні , після обговорення шляхом відкритого голосування, у відповідності до регламенту та норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

3.2. У разі незгоди міського голови з рішенням виконавчого комітету ради він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести питання про його скасування на розгляд відповідної ради.

3.3. Рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою.

  1. Керівники виконавчих органів и та інших юридичних осіб публічного права міської ради, в межах своїх повноважень, видають накази.
  2. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх підписання, якщо органом чи посадовою особою не встановлено інший порядок введення цих актів у дію.
  3. Акти ради, міського голови, виконавчого комітету міської ради, виконавчих органів міської ради прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
  4. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації», цього Статуту.
  5. Акти всіх органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України можуть бути визнані незаконними в судовому порядку.

 

Глава 1.3. Права та обов’язки жителів у вирішенні питань місцевого значення, гарантії їх прав.

 

Стаття 15. Умови реалізації жителями прав та обов’язків у вирішенні питань місцевого значення.

 

  1. Жителі, яким виповнилося 18 років, мають всі права і обов’язки, передбачені цим Статутом, в тому числі мають право ініціювати та брати участь у таких формах участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, як місцева ініціатива, громадські слухання, публічні консультації, консультативно-дорадчий орган, в інших формах участі, що не суперечать закону, а також мають і відповідні обов’язки, передбачені цим Статутом

 

Стаття 16. Права жителів

 

  1. При вирішенні питань місцевого значення жителі мають право:

1) одержувати повну і достовірну інформацію про діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування у спосіб, передбачений законодавством та цим Статутом;

2) на особистий прийом депутатами міської ради, головою, іншими посадовими особами ради та її виконавчих органів;

3) на ознайомлення з проєктами актів органів місцевого самоврядування;

4) одержувати копії актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування у порядку, визначеному законодавством;

5) подавати індивідуальні та колективні звернення, одержувати на них відповіді у встановлені законодавством строки;

6) бути присутніми на засіданнях ради, її постійних комісій, виконавчого комітету ради в порядку, встановленому цим Статутом, регламентами ради та її виконавчого комітету, положенням про постійні комісії ради;

7) на виступ на пленарному засіданні ради, засіданні постійної комісії у порядку, встановленому радою, на засіданні виконавчого комітету ради в порядку, встановленому виконавчим комітетом;

8) брати участь у розподілі частини видатків місцевого бюджету через механізм громадського бюджету;

9) бути включеними у встановленому порядку до складу консультативно-дорадчих органів;

10) брати участь у роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб, засновниками яких є рада.

11) брати участь у здійсненні контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ та організацій у порядку й у формах, встановлених законодавством України;

12) на оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

13) брати участь у створенні та діяльності органів самоорганізації населення;

14) використовувати різні форми участі територіальної громади в місцевому самоврядуванні, визначених цим Статутом, а також іншими рішеннями ради;

15) користуватися іншими правами, передбаченими Конституцією та законодавчими актами України.

 

Стаття 17. Обов’язки жителів

 

  1. Жителі зобов’язані:

1) проявляти повагу до гідності кожної людини, вірувань, традицій, історії, національної та/або етнічної самобутності осіб та/або груп осіб, сприяти забезпеченню рівності інших прав і свобод осіб та/або груп осіб, які проживають чи на інших законних підставах перебувають у межах територіальної громади;

2) утримуватися від будь-яких форм дискримінації;

3) шанобливо ставитися до традицій, звичаїв територіальної громади, її самобутності, історії та культури;

4) сприяти сталому розвитку територіальної громади та її населених пунктів;

5) шанобливо та ощадливо ставитися до майна, коштів, землі, природних ресурсів територіальної громади;

6) поважати символіку територіальної громади і використовувати її тільки за призначенням;

7) реалізовувати свої права, свободи та законні інтереси з повагою до прав жителів та інших осіб, які на законних підставах проживають (перебувають) у межах територіальної громади, до інтересів держави.

 

 

 

 

Стаття 18. Гарантії прав жителів

 

  1. Рада, її депутати, виконавчі органи ради та міський голова, інші посадові особи місцевого самоврядування забезпечують реалізацію прав та законних інтересів жителів у межах, визначених Конституцією та законами України, та відповідно по положень цього Статуту.
  2. Жителям гарантується право на участь у вирішенні всіх питань місцевого значення, віднесених до відання територіальної громади та її органів, у порядку і формах, визначених Конституцією та актами законодавства України, цим Статутом та іншими рішеннями Ради.
  3. Захист та реалізація прав і свобод людини та громадянина, які закріплені в Конституції та законах України, визначають зміст і спрямованість діяльності ради – як органу міського самоврядування.
  4. Органи та посадові особи місцевого самоврядування у своїй діяльності зобов’язані надавати пріоритетне значення служінню інтересам територіальної громади та забезпеченню усім її жителям реальної можливості реалізувати їх права.
  5. Рішення та дії колегіальних і виконавчих органів та посадових осіб місцевого самоврядування не можуть обмежувати встановлених Конституцією та законами України прав і свобод людини та громадянина.
  6. Реалізація жителями своїх прав, свобод та законних інтересів не повинна призводити до порушення прав і свобод інших осіб, а також інтересів територіальної громади, суспільства чи держави у цілому

 

РОЗДІЛ ІІ. ФОРМИ ТА ПОРЯДОК УЧАСТІ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ У ВИРІШЕННІ ПИТАНЬ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ

 

Стаття 19. Форми участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення

 

  1. Формами участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є:

1) з безпосереднього вирішення жителями питань місцевого значення: місцевий референдум, загальні збори (конференція) жителів;

2) участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету, в тому числі шляхом впровадження громадського бюджету (бюджету участі);

3) з ініціативи жителів щодо вирішення питань місцевого значення: місцеві ініціативи, колективні та індивідуальні звернення жителів (письмові та усні звернення, електронні петиції, індивідуальні електронні звернення);

4) з виявлення позиції жителів щодо питань місцевого значення: громадські слухання, консультації з громадськістю, публічні консультації, інші громадські обговорення;

5) із залучення у діяльність ради, як органу місцевого самоврядування: участь у роботі консультативно-дорадчих органів, надання пропозицій та зауважень до оприлюднених проєктів актів;

6) з наглядової діяльності за вирішенням питань місцевого значення: громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, контрольно-наглядові органи юридичних осіб, утворених за рішенням ради;

7) інші форми участі, передбачені законодавством та рішеннями ради.

 

 

Стаття 20. Місцевий референдум

 

  1. Місцевий референдум є формою вирішення територіальною громадою питань місцевого значення шляхом прямого волевиявлення.
  2. Рішення, прийняті місцевим референдумом, є обов’язковими для виконання на відповідній території.
  3. Порядок призначення та проведення місцевого референдуму, а також перелік питань, що вирішуються виключно референдумом, визначаються законодавством України.

 

Стаття 21. Загальні збори (конференція) жителів

 

  1. Загальні збори жителів – зібрання всієї або частини територіальної громади для участі у вирішенні питань місцевого значення.

Конференція жителів – зібрання делегатів жителів всієї територіальної громади або її окремої частини, уповноважених представляти інтереси інших жителів відповідної території на підставі рішень загальних зборів, проведених у межах дрібніших частин територіальної громади, для участі у вирішенні питань місцевого значення.

  1. Рішення загальних зборів (конференції) жителів підлягають розгляду органами місцевого самоврядування з метою їх врахування в діяльності.
  2. Загальні збори (конференція) жителів можуть проводитися в межах всієї територіальної громади або в окремих її частинах (у межах міста, села, селища, мікрорайону, кварталу, вулиці, площі, провулка, будинку).
  3. Порядок ініціювання, організації, проведення загальних зборів (конференції) жителів та порядок урахування результатів загальних зборів органами та посадовими особами місцевого самоврядування визначається Положенням про загальні збори (конференцію) жителів, що є додатком до цього Статуту.

 

Стаття 22. Участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету

 

  1. Участь жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету – це:

1) можливість кожного жителя брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для розвитку територіальної громади (громадський бюджет територіальної громади) та/або голосування за них;

2) спосіб визначення напрямів використання видаткової частини місцевого бюджету.

  1. Громадський бюджет територіальної громади (далі – громадський бюджет) – це частина бюджету розвитку, за рахунок якого здійснюється фінансування визначених безпосередньо жителями заходів, виконання робіт та надання послуг відповідно до оформлених в установленому порядку проєктів громадського бюджету, що стали переможцями конкурсного відбору.

 

  1. Пропозиції жителів щодо планування та розподілу коштів місцевого бюджету беруться до уваги радою. Результати конкурсного відбору проєктів громадського бюджету обов’язково враховуються радою при плануванні та затвердженні проєкту місцевого бюджету на відповідний рік.
  2. Форми та порядок участі жителів у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету визначаються радою.

 

Стаття 23. Місцеві ініціативи, інші форми звернень жителів

 

  1. Жителі мають право ініціювати розгляд радою у порядку місцевої ініціативи будь-якого питання, віднесеного до повноважень місцевого самоврядування.
  2. Порядок ініціювання, організації збору підписів та внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається Положенням про місцеві ініціативи, що є додатком до цього Статуту.
  3. Жителі мають право подавати письмові та/або усні колективні та індивідуальні звернення, електронні петиції до органів і посадових осіб місцевого самоврядування в порядку визначеному Законом України «Про звернення громадян» щодо будь-якого питання, яке належить до компетенції ради та її виконавчих органів.
  4. Електронна петиція – це колективне звернення жителів до ради та її виконавчих органів, що здійснюється шляхом подання через офіційний вебсайт ради або Платформу електронної демократії, з питань, вирішення яких віднесено до повноважень ради, її виконавчих органів.

4.1. Вимоги до кількості підписів жителів на підтримку електронної петиції до ради та її виконавчих органів, строку збору підписів тощо визначаються Положенням про електронні петиції, що є додатком до цього Статуту.

 

Стаття 24. Громадські слухання, консультації з громадськістю, публічні консультації, інші громадські обговорення

 

  1. Жителі мають право проводити громадські слухання – зустрічатися з депутатами ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення.
  2. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, під лягають обов’язковому розгляду органами та посадовими особами місцевого самоврядування з прийняттям відповідного рішення.
  3. Порядок ініціювання, організації, проведення громадських слухань та врахування їх результатів органами та посадовими особами місцевого самоврядування визначається Положенням про громадські слухання, що є додатком до цього Статуту.
  4. Консультації з громадськістю проводяться комплексно у формі громадського обговорення (конференцій, форумів, громадських слухань, круглих столів, зборів, зустрічей, нарад з громадськістю, теле- або радіо дебатів, Інтернет- та відео-конференцій, електронних консультацій, інших заходів) та вивчення громадської думки (опитувань, досліджень, аналізу повідомлень, тощо).
  5. Порядок проведення консультацій з громадськістю визначається Положенням про консультації з громадськістю, що є додатком до цього Статуту.
  6. Положення про консультації з громадськістю застосовується також до публічних консультацій до набрання чинності Законом України «Про публічні консультації». Після набрання чинності Закону України «Про публічні консультації» вони проводять до вимог цього закону.
  7. Громадські обговорення проводяться щодо проєктів містобудівної документації на місцевому рівні (генеральний план, детальний план території), проєкту комплексного плану просторового розвитку території громади, проєкту програми комплексного відновлення території територіальної громади, у порядку визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
  8. Законодавством України можуть передбачатися інші види громадських обговорень.
  9. Громадські обговорення, публічні консультації можуть поєднуватися з іншими формами участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення.

 

Стаття 25. Консультативно-дорадчі органи

 

  1. Для реалізації власних повноважень Берестинської міської ради, забезпечення участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення створюються консультативно-дорадчі органи.
  2. Жителі можуть входити до складу та/або брати участь у роботі консультативно-дорадчих органів при виконавчих ораганах та/або посадових особах місцевого самоврядування (у разі їх утворення) з метою підготовки пропозицій щодо вдосконалення їх роботи, участі в розробленні проєктів актів, вирішенні інших питань віднесених до повноважень зазначених виконавчих органів та/або посадових осіб.
  3. Завдання, склад та організація роботи консультативно-дорадчих органів при виконавчих органах та/або посадових особах місцевого самоврядування визначаються наказом керівника виконавчого органу чи розпорядженням міського голови з урахуванням пропозицій посадової особи, при яких вони утворені.
  4. Жителі можуть надавати пропозиції та зауваження до оприлюднених проєктів актів органів місцевого самоврядування відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
  5. Порядок утворення консультативно-дорадчих органів визначається рішенням Берестинської міської ради.

 

 

Стаття 26. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, інша наглядова діяльність

 

  1. Громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є формою громадського контролю, що передбачає проведення його ініціатором аналізу діяльності відповідних органів та посадових осіб, підготовку висновків і пропозицій. Засади, форми та порядок здійснення громадського оцінювання визначається розділом VІІ «Громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб місцевого самоврядування» цього Статуту.
  2. Жителі можуть брати участь в роботі контрольно-наглядових органів юридичних осіб публічного права, утворених за рішенням ради на умовах, визначених відповідними нормативними актами ради та законодавством України, з метою забезпечення прозорості й ефективності їх роботи, здійснення контролю за прийняттям рішень щодо діяльності цих осіб.
  3. Порядок організації громадського оцінювання визначається радою.

 

РОЗДІЛ ІІІ. ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ РОБОТИ

 ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

 

Стаття 27. Особливості організації роботи ради

 

  1. Порядок формування та організація діяльності ради визначається Конституцією та законами України, а також цим Статутом.
  2. Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
  3. Рада складається з депутатів, які обираються жителями міської територіальної громади на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
  4. Строк повноважень ради визначається Конституцією України.
  5. Не пізніш як на другій сесії затверджується Регламент ради, а також Положення про постійні комісії ради.
  6. Рада з числа її депутатів обирає постійні комісії ради для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради.
  7. Організація роботи ради, її постійних комісій визначається цим Статутом, Регламентом ради, Положенням про постійні комісії ради, що затверджуються радою.
  8. Рада може утворювати тимчасові контрольні комісії ради як органи ради, які обираються з числа її депутатів міської ради (далі – депутат) для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Формування персонального складу тимчасової контрольної комісії здійснюється на основі пропорційного представництва кожної депутатської фракції (групи). Рішення ради про створення тимчасової контрольної комісії ради вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради.

 

Стаття 28. Депутати міської ради.

 

  1. Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
  2. Депутат зобов’язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.
  3. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», іншими законами.

 

Стаття 29. Постійні комісії ради

 

  1. Постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради.
  2. У своїй діяльності постійна комісія ради керується Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законодавчими актами, рішеннями міської ради, Регламентом ради та Положенням про постійні комісії Берестинської міської ради.
  3. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
  4. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
  5. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.
  6. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

 

Стаття 30. Міський голова

 

  1. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади.
  2. Голова обирається територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень Голови визначається Конституцією України.
  3. Голова очолює апарат і головує на засіданнях ради та її Виконавчого комітету.
  4. На голову поширюються повноваження та гарантії депутатів ради, передбачені законом про статус депутатів ради, якщо інше не встановлено законодавством України.
  5. Голова може бути відкликаний з посади жителями за наявності підстав та в порядку, визначених Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» з особливостями, передбаченими Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

 

Стаття 31. Виконавчі органи ради

 

  1. Виконавчими органами ради є виконавчий комітет, управління, відділи та сектори зі статусом юридичної особи публічного права.
  2. Виконавчі органи ради є підконтрольними і підзвітними раді.
  3. Рада у межах затвердженого нею кошторису може створювати управління, відділи, сектори та виконавчі органи зі статусом юридичної особи публічного права для здійснення повноважень, що належать до її відання.
  4. Положення про управління, відділи, сектори та виконавчі органи ради затверджуються радою.

 

Стаття 32. Виконавчий комітет ради

 

  1. Виконавчий комітет є виконавчим органом ради та утворюється радою на строк її повноважень.
  2. Кількісний склад виконавчого комітету визначається радою. Персональний склад виконавчого комітету затверджується радою за пропозицією голови.
  3. Виконавчий комітет ради утворюється у складі міського голови, секретаря міської ради, заступників міського голови, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, інших посадових осіб ради та керівників юридичних осіб публічного права, що утворені радою та представниками громадськості.
  4. Секретар ради входить до складу виконавчого комітету ради за посадою.
  5. Очолює виконавчий комітет міський голова.

 

Стаття 33. Секретар ради

 

  1. Секретар ради працює в раді на постійній основі.
  2. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією голови.
  3. Секретар ради:

3.1. скликає сесії у випадках, передбачених законодавством України;

3.2. повідомляє депутатам і доводить до відома членів територіальної громади інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається розглянути на її засіданні;

3.3. веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених законодавством України;

3.4. організовує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на її розгляд;

3.5. забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням;

3.6. координує діяльність постійних та інших комісій ради, сприяє організації виконання їх рекомендацій;

3.7. сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;

3.8. за дорученням ради відповідно до законодавства організовує заходи, пов’язані з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;

3.9. забезпечує зберігання офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

3.10. вирішує, за дорученням голови або ради, інші питання, пов’язані з діяльністю ради та її органів.

  1. У разі дострокового припинення повноважень голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень, повноваження голови здійснює секретар ради. Секретар ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень голови і до моменту вступу на посаду новообраного голови відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

 

Стаття 34. Староста

 

  1. Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, яка затверджується радою на строк її повноважень за пропозицією міського голови, порядок призначення старости визначається законодавством України.
  2. Староста не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
  3. Порядок організації роботи старости визначається законодавством України, а також Положенням про старосту, прийнятим радою.
  4. Старостинські округи утворюються радою відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у складі одного або декількох населених пунктів (крім адміністративного центру територіальної громади).
  5. У кожному старостинському окрузі рада затверджує старосту, який:

– уповноважується діяти в інтересах жителів відповідного старостинського округу у виконавчих органах ради, засіданнях ради, її постійних комісій з правом дорадчого голосу;

– сприяє жителям відповідного старостинського округу у взаємодії з органами та посадовими особами місцевого самоврядування, використанні форм участі у вирішення питань місцевого значення;

– бере участь в організації виконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності та за станом благоустрою;

– здійснює інші повноваження, визначені законами України.

 

Стаття 35. Особливості взаємодії структурних підрозділів та виконавчих органів міської ради з жителями, іншими особами при вирішенні адміністративних питань

 

Структурні підрозділи апарату Берестинської міської ради та її виконавчі органи, відповідно до напрямків своєї роботи, керуються Положеннями підрозділів та виконавчих органів, що затверджені радою та Порядком організації та проведення особистого прийому громадян.

 

  1. Центр надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП)

ЦНАП утворюється радою для надання жителям адміністративних та супутніх їм послуг, надання консультацій, прийняття та видачі документів, не пов’язаних з наданням адміністративних послуг, укладення договорів і угод представниками суб’єктів господарювання, які забезпечують водо-, тепло-, газо-, електропостачання тощо.

ЦНАП може розміщуватися у приміщенні міської ради або інших нежитлових будівлях із врахуванням доступності для жителів.

З метою забезпечення належної доступності адміністративних послуг можуть утворюватися територіальні підрозділи та віддалені (у тому числі пересувні) робочі місця адміністраторів ЦНАПу.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» з питань, що віднесені до їх повноважень, надають жителям такі види правничих послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;

3) складення проектів заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру).

 

  1. Відділ управління об’єктами комунальної власності міської ради (далі – Відділ)

Відділ створено з метою здійснення заходів з управління майном, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади і перебуває на бухгалтерському обліку комунальних підприємств, закладів, установ та виконавчих органів міської ради.

Відділ в процесі своєї роботи надає роз’яснення юридичним та фізичним особам територіальної громади з питань отримання прав з управління комунальним майном територіальної громади, зокрема з питань оренди та/або приватизації об’єктів комунального майна територіальної громади, а також надає пропозиції міському голові щодо ефективного використання об’єктів комунальної власності територіальної громади.

 

  1. Відділ цивільного захисту, оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради:

– в галузі цивільної оборони та захисту населення, територій, навколишнього середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалому населенню у мирний час та в особливий період;

– управління мобілізаційною підготовкою в мирний час та проведення заходів щодо мобілізації в особливий період, забезпечення дотримання законності, правопорядку, прав і свобод громадян.

 

  1. Відділ соціально-економічного розвитку та інвестицій (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради щодо:

– інформування жителів щодо цілей та досягнень економічного і соціального розвитку територіальної громади;

– сприяння розвитку умов для рівноправної діяльності всіх форм господарювання, надає консультаційну, інформаційну та іншу допомогу юридичним та фізичним особам з питань, що належать до компетенції сектору;

– сприяння налагодженню ефективного діалогу та партнерських відносин з громадськістю;

– розгляду заяв, скарг, пропозицій громадян та юридичних осіб з питань, які відносяться до компетенції відділу.

 

  1. Відділ житлово-комунального господарства та благоустрою (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради щодо:

– забезпечення обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства;

– інформування населення про здійснення заходів з благоустрою населених пунктів.

 

  1. Відділ земельних відносин (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради щодо:

– прийом звернень юридичних та фізичних осіб, що надходять до відділу, забезпечує їх своєчасний розгля;

– надання жителям громади методичної, консультаційної та організаційної допомоги з земельних питань;.

– організація роботи щодо забезпечення конституційних прав громадян та юридичних осіб на землю відповідно до Земельного кодексу України та інших нормативних актів України;

– підготовки матеріалів до укладення договорів оренди землі та договорів про встановлення особистих строкових сервітутів, додаткових угод до них.

 

  1. Відділ організаційного забезпечення та контролю (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради щодо:

– прийому звернень, скарг і листів від громадян та юридичних осіб;

– опрацювання звернень, які надходять через цифрові інструменти взаємодії громадян та органів влади, а саме : е-петиції, е-звернення;

– контроль за строками розгляду посадовими особами апарату міської ради звернень, скарг і пропозицій громадян та юридичних осіб;

– організацію проведення особистого прийому громадян керівництвом ради;

– організацію проведення громадських слухань, опитувань та консультаціях з громадськістю з питань, віднесених до компетенції органів місцевого самоврядування.

 

  1. Відділ кадрової роботи (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради щодо розгляду листів підприємств, організацій і установ, усні та письмові звернення громадян, готує відповідні пропозиції, веде прийом громадян з питань, що належать до компетенції відділу.

 

  1. Відділ правового забезпечення (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради щодо:

– організації правової роботи, спрямованої на правильне застосування, неухильне дотримання та запобігання невиконанню вимог законодавства, інших нормативних актів міською радою, виконавчими органами міської ради, їх керівниками та працівниками під час виконання покладених на них завдань і функціональних обов’язків, а також представництво інтересів міської ради, в судах та інших органах під час розгляду правових питань та спорів;

– розгляду звернень громадян та прийом громадян з правових питань.

 

  1. Відділ комунікацій та зв’язків з громадськістю (далі – Відділ)

Відділ в процесі своєї роботи здійснює повноваження міської ради щодо:

– інформування населення про діяльність ради, роботу сесій, постійних комісій, фракцій, депутатів ради, засідань виконавчого комітету;

– розгляду звернень громадян, підприємств, установ та організацій, що належать до компетенції відділу;

– впровадження ефективних механізмів комунікацій між Берестинської міською радою, її виконавчими органами та інститутами громадянського суспільства.

 

 

Виконавчі органи Берестинської міської ради

 

  1. Фінансове управління Берестинської міської ради (далі – фінансове управління) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Фінансове управління в межах своїх повноважень:

– забезпечує захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб;

– розглядає звернення щодо виділення коштів із міського бюджету та готує пропозиції щодо прийняття відповідних рішень;

– розглядає у встановленому законодавством порядку звернення громадян, підприємств, установ і організацій;

– опрацьовує запити і звернення народних депутатів України та депутатів міської ради;

– інформування населення про стан здійснення визначених законом повноважень.

 

  1. Відділ освіти Берестинської міської ради (далі – відділ) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відділ в межах своїх повноважень:

– забезпечує доступність та безоплатне здобуття дошкільної, повної загальної середньої освіти, для всіх громадян, та вживає заходи для забезпечення потреби громадян, які проживають на відповідній території, у дошкільній та позашкільній освіті;

– здійснює контроль за організацією матеріально-технічного та фінансового забезпечення закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти;

– здійснює особистий прийом громадян із питань, віднесених до компетенції відділу освіти, вживає заходів щодо своєчасного розгляду їх пропозицій, заяв, скарг, а також підготовку за результатами їх розгляду проєктів відповідей.

 

  1. Служба у справах дітей Берестинської міської ради (далі – служба) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Служба в межах своїх повноважень здійснює:

– забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, що перебувають в складних життєвих обставинах.

– реалізацію на відповідній території державної політики з питань соціального захисту дітей; запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності, соціальному сирітству, вчиненню дітьми правопорушень;

– забезпечення додержання вимог законодавства щодо встановлення опіки/ піклування над дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, усиновлення, влаштування їх в прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу;

– ведення державної статистики щодо дітей;

– ведення обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, усиновлених, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштованих під опіку/піклування, до прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей;

– соціальну і правову підтримку та поліпшення становища дітей та сімей з дітьми;

– запобігання та протидія домашньому насильству;

– влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку/піклування, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;

– оздоровлення та відпочинок дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах;

– захист майнових, житлових та інших прав дітей, в тому числі   дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

– забезпечення соціального захисту внутрішньо переміщених дітей без супроводу законних представників шляхом звернення до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення із заявою про взяття дитини на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції;

 

  1. Відділ соціального захисту населення (далі – відділ) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відділ в межах своїх повноважень здійснює:

– забезпечення в межах визначених законодавством прав мешканців міської територіальної громади в сфері соціального захисту здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства у цій сфері, виконання відповідних державних і місцевих програм соціального захисту, надання якісних соціальних послуг;

– розроблення та організація виконання комплексних програм та заходів щодо поліпшення становища соціально незахищених верств населення, сімей та громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, та всебічне сприяння в отриманні ними соціальних виплат та послуг за місцем проживання, перебування.

 

  1. Архівний відділ Берестинської міської ради (далі – відділ) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відділ в межах своїх повноважень здійснює:

– збереження трудових архівів, ведення їх обліку та забезпечення доступу юридичних і фізичних осіб до них у відповідності до встановленого порядку;

– забезпечення соціального права людей на справедливу трудову пенсію, шляхом надання довідкової інформації з використання відомостей, що містяться у трудових архівах;

– забезпечення тимчасового зберігання інших архівних документів.

 

  1. Відділ державної реєстрації Берестинської міської ради (далі – відділ) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відділ в межах своїх повноважень здійснює – державну реєстрацію юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб – підприємців та повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та ïx обтяжень.

 

  1. Відділ містобудування та архітектури Берестинської міської ради (далі – відділ) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відділ в межах своїх повноважень здійснює:

– забезпечення конституційних та законних прав громадян та юридичних осіб на землю відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, інших законів та нормативних актів України;

– організацію робіт, пов’язаних із створенням і веденням містобудівного кадастру;

– замовлення розробки містобудівної документації на місцевому рівні, організація розробки містобудівної документації, внесення змін до неї та подання проєктів містобудівної документації на місцевому рівні на розгляд до міської ради, незалежно від визначених відповідно до закону джерел фінансування.

 

  1. Відділ культури, туризму, молоді та спорту Берестинської міської ради (далі – відділ) утворюється радою як юридична особа публічного права відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відділ в межах своїх повноважень здійснює:

– інформування населення про стан та перспективи розвитку культури, молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму в громаді;

– проведення заходів щодо розвитку фізичної культури і спорту в громаді спільно з закладами фізичної культури і спорту та громадськими об’єднаннями;

– створення умов для занять фізичною культурою і спортом за місцем проживання населення та в місцях масового відпочинку;

– комплектування та оновлення фондів музею, бібліотеки, організації виставок, збереженню культурної спадщини;

– координацію та контроль за діяльністю бібліотек, клубних, музейних закладів, молодіжної політики та спорту;

– організацію виставок, розповсюдженню кращих зразків національного кіномистецтва, відродженню та розвитку народних художніх промислів, збереженню культурної спадщини.

 

 

Стаття 36. Електронне врядування

 

  1. Електронне врядування та публічність діяльності органу місцевого самоврядування та посадових осіб є важливими аспектами ефективної демократії та забезпечення прозорості діяльності органів влади, що забезпечує належну та ефективну взаємодію з громадою.
  2. Рада забезпечує:

2.1. право жителів громади до швидкого та ефективного доступу до інформації, що стосується діяльності ради та її виконавчих органів, комунальних підприємств та закладів, питань життєдіяльності громади із застосуванням цифрових технологій (інтернет-ресурси, соціальні мережі тощо);

2.2. використання сучасних засобів комунікації з жителями громади (соціальні мережі, чат-боти, месенджери тощо);

2.3. розвиток сфери відкритих даних як основи для створення сервісів для громадян та прийняття управлінських рішень;

2.4. застосування смарт-технологій для розвитку інфраструктури громади;

2.5. застосування цифрових технологій у всіх сферах життєдіяльності для побудови безбар’єрної громади.

  1. Участь жителів у вирішенні питань місцевого значення, що потребує особистої присутності, може здійснюватися з використанням відеозв’язку. Органи місцевого самоврядування, у разі наявності технічної можливості, забезпечують можливість використання відеозв’язку для заходів за участі жителів. Особливості використанням відеозв’язку для певних форм участі визначаються положеннями про такі форми, зокрема необхідність та способи ідентифікації жителя.

 

Стаття 37. Платформа електронної демократії

 

  1. Рада, виконавчі органи ради, голова можуть використовувати Платформу електронної демократії (E-DEM) https://e-dem.ua/ для забезпечення прозорості, участі жителів у прийнятті рішень та ефективного управління місцевими справами шляхом:

1) проведення публічних обговорень проєктів рішень органів місцевого самоврядування;

2) організації консультацій з жителями з важливих питань розвитку територіальної громади;

3) проведення онлайн-опитувань з питань місцевого значення;

4) збору звернень жителів;

5) використання інших форм комунікації, що надається Платформою електронної демократії.

  1. Умови та особливості використання Платформи електронної демократії визначаються її адміністрацією.
  2. Використання Платформи електронної демократії для вирішення питань місцевого значення, з урахуванням умов та особливостей використання вказаної Платформи, врахування результатів її використання, визначається відповідно до Положеннь що затверджується радою.

 

Стаття 38. Публічність діяльності  органів та посадових осіб місцевого самоврядування

 

  1. Оперативне інформування жителів громади про діяльність ради, її виконавчих органів, посадових осіб, депутатів, комунальних підприємств, установ, організацій здійснюється на офіційному сайті ради, інших офіційних веб-сайтах, у місцевих та всеукраїнських медіа, соціальних мережах та месенджерах.
  2. Жителям громади надається об’єктивна та достовірна інформація про різні сфери життєдіяльності територіальної громади та рішення органів місцевого самоврядування.
  3. Рада створює рівні можливості представникам медіа та доступ до інформації про діяльність органів місцевого самоврядування.
  4. Відкритість засідань ради та її виконавчого комітету, постійних комісій та органів забезпечується їх транслюванням у мережі Інтернет у режимі реального часу, а також доступом представників засобів масової інформації, почесних жителів міської територіальної громади та інших осіб на такі засідання, за винятком розгляду питань та ухвалення рішень, що містять інформацію з обмеженим доступом.
  5. Порядок доступу до пленарних засідань ради, постійних депутатських комісій та інших робочих органів ради визначається радою. Порядок доступу до засідань виконавчого комітету та утворених ним комісій визначається рішеннями виконавчого комітету з урахуванням Положення про порядок акредитації суб’єктів у сфері медіа при Берестинській міській раді.

 

Стаття 39. Прозорість та підзвітність органів та посадових осіб місцевого самоврядування

 

  1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування є підзвітними, підконтрольними і відповідальними перед територіальною громадою. Вони періодично, але не менш як два рази на рік, інформують населення про виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку, місцевого бюджету, з інших питань місцевого значення, звітують перед територіальною громадою про свою діяльність у порядку, визначеному законом та Статутом територіальної громади.
  2. Загальні засади відкритості та прозорості органів та посадових осіб місцевого самоврядування:

2.1. Уся інформація, що знаходиться у володінні  органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади, є відкритою, крім випадків, передбачених законодавством України.

2.2. Право на доступ до цієї інформації гарантується обов’язком  органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади надавати за запитами та оприлюднювати її, забезпечувати безперешкодний доступ до засідань ради, виконавчого комітету ради, депутатських комісій ради, крім випадків, передбачених законами України.

2.3. Обмеження доступу до публічної інформації, у тому числі до засідань колегіальних органів, здійснюється тільки в порядку передбаченому законодавством України.

2.4. Пленарне засідання ради транслюється в мережі Інтернет у режимі реального часу, крім випадків розгляду питань, що містять інформацію з обмеженим доступом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та на період воєнного стану.

2.5. Пленарне засідання ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п’яти років. Відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється у частині, що транслюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», невідкладно після засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному вебсайті ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису.

 

Розділ ІV. Засади відкритості та прозорості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

 

Стаття 40. Засади відкритості та прозорості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

 

  1. Відкритість та прозорість діяльності органів та посадових осіб ради полягає у забезпеченні для жителів громади вільного доступу до інформації щодо діяльності таких органів та посадових осіб.
  2. Рада та її виконавчий комітет інформують жителів про свою діяльность та діяльність виконавчих органів і посадових осіб ради, про заплановані події та заходи.
  3. Рада та її виконавчий комітет забезпечують вільний доступ до інформації щодо:

1) переліку, повноважень, керівного складу, місцезнаходження, каналів зв’язку, розклад роботи та графік прийому, правил роботи та внутрішнього трудового розпорядку, нормативно-правові засади їх діяльності;

2) вакансій, порядку та умов проходження конкурсу на заміщення вакантних посад;

3) порядку складання, подання запиту на інформацію;

4) переліку та умови надання адміністративних послуг, форми і зразки документів, необхідних для надання послуг, правила їх оформлення;

5) Статуту, додаткової інформації про використання форм участі жителів у вирішенні питань місцевого значення, можливостей присутності наживо та за допомогою відеозв’язку;

6) проєктів актів, протоколів засідань ради, її постійних комісій, в яких зазначаються результати поіменного голосування, висновки і рекомендації постійних комісій, нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних);

7) оголошень про день, час, плани проведення та порядок денний засідань  ради, її постійних комісій, виконавчого комітету ради;

8) звітів органів та посадових осіб міської ради, депутатів міської ради перед територіальною громадою;

9) іншої інформації, визначеної Законом України «Про доступ до публічної інформації», іншими законами України.

  1. Рада розміщує інформацію в електронній формі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

 

Стаття 41. Відкритість та прозорість засідань міської ради та виконавчого комітету ради.

 

  1. Засідання ради, її постійних комісій, виконавчого комітету є відкритими, за винятком випадків, передбачених законодавством України.
  2. Жителі мають право:

1) бути повідомленими про дату і час проведення засідань;

2) отримувати проєкти актів, які розглядатимуться на засіданнях;

3) бути присутніми на засіданнях наживо з дотриманням умов належного розміщення у відповідних приміщеннях;

4) мати можливість перегляду онлайн трансляції наживо та у записі.

  1. Жителі зобов’язані дотримуватися регламенту, який встановлений для відповідних засідань, не перешкоджати в будь-який спосіб їх проведенню.

 

Стаття 42. Способи поширення інформації

 

  1. Рада, структурні підрозділи, виконавчі органи, міський голова використовують для забезпечення відкритості та прозорості своєї діяльності:

1) офіційний вебсайт міської ради https://berestrada.gov.ua;

2) Єдиний вебпортал використання публічних коштів https://spending.gov.ua,

3) електронну систему публічних закупівель ProZorro https://prozorro.gov.ua/uk,

4) єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/, Портал відкритих даних https://data.gov.ua/;

5) інші засоби масової інформації.

 

 

 

Стаття 43. Запити на інформацію

 

  1. Доступ жителів до інформації забезпечується також шляхом надання інформації за їх запитами на інформацію у порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації», іншими законами України.

Запит на інформацію – це прохання жителя до органу місцевого самоврядування надати інформацію, що знаходиться у його володінні.

  1. Житель має право звернутися із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
  2. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

 

Розділ V. Відносини  органів та посадових осіб місцевого самоврядування з іншими суб’єктами.

 

 Стаття 44. Відносини органів та посадових осіб міської ради з інститутами громадянського суспільства

 

  1. Інститути громадянського суспільства – це громадські об’єднання, професійні спілки та їх об’єднання, благодійні організації та інші непідприємницькі товариства, установи та організації – юридичні особи приватного права, легалізовані відповідно до законодавства України.
  2. Формами взаємовідносин органів та посадових осіб міської ради:

– співпраця та партнерство;

– консультації та обговорення;

– громадський контроль;

– інформаційні взаємовідносини.

  1. Взаємовідносини ради та її посадових осіб з інститутами громадянського суспільства здійснюються шляхом:

3.1. сприяння діяльності будь-яким законно сформованим інститутам громадянського суспільства, їх максимального залучення до участі у вирішенні питань місцевого значення;

3.2. неупередженій та однаковій підтримці законної діяльності усіх інститутів громадянського суспільства;

3.3. залучення громадськості до процесу підготовки проєкту місцевого бюджету, контролю за діяльністю  органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, підприємств, закладів, установ та організацій, які утворені міською радою, в тому числі їх керівників.

3.4. забезпечення доступу будь-яких осіб, що на законних підставах перебувають у межах громади, до консультацій та правової допомоги (у тому числі безоплатної) з питань порядку створення і діяльності інститутів громадянського суспільства;

3.5. стимулювання волонтерської діяльності та благодійної діяльності.

  1. З метою врегулювання взаємовідносин громади з інститутами громадського суспільства можуть укладатися відповідні договори.
  2. Порядок взаємовідносин ради з політичними партіями, органами виконавчої влади та іншими суб’єктами владних повноважень не є предметом регулювання цього Статуту та визначається Конституцією та актами законодавства України.

 

Стаття 45. Відносини органів та посадових осіб міської ради з  органами та посадовими особами місцевого самоврядування інших територіальних громад

 

  1. Взаємовідносини органів та посадових осіб міської ради з органами та посадовими особами місцевого самоврядування інших територіальних громад, здійснюються на принципах добросусідства, партнерства та взаємної вигоди.
  2. З метою налагодження взаємовідносин, реалізації спільних проектів між міською радою та іншими виконавчими органами місцевого самоврядування, можуть укладатися відповідні договори, меморандуми, тощо.
  3. З метою забезпечення соціально-економічного, культурного розвитку територій, підвищення якості надання послуг населенню на основі спільних інтересів та цілей, ефективного виконання органами визначених законом повноважень органи та посадові особи міської ради можуть відповідно до Закону України «Про співробітництво територіальних громад» організовувати на договірних засадах співробітництво з іншими територіальними громадами у формі:

1) делегування одному із суб’єктів співробітництва іншими суб’єктами співробітництва виконання одного чи кількох завдань з передачею йому відповідних ресурсів;

2) реалізації спільних проєктів;

3) спільного фінансування (утримання) суб’єктами співробітництва  підприємств, установ та організацій, об’єктів інфраструктури;

4) утворення суб’єктами співробітництва спільних підприємств, установ та організацій, спільних об’єктів інфраструктури;

5) утворення суб’єктами співробітництва спільного органу управління для спільного виконання визначених законом повноважень;

6) входження до агломерацій, у порядку визначеному законом.

  1. Громада може об’єднуватися з іншими територіальними громадами в порядку, визначеному Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
  2. Міська рада з метою більш ефективного здійснення повноважень виконавчих органів та посадових осіб місцевого самоврядування, захисту прав та інтересів територіальної громади може об’єднуватися з іншими сільськими, селищними, міськими радами в асоціації органів місцевого самоврядування та їх добровільні об’єднання.

 

 

 

Стаття 46. Участь в асоційованих організаціях і міжнародна співпраця

 

  1. Рада має право бути членом асоціації, спілок, організацій з метою захисту прав та інтересів громади, ефективного здійснення своїх повноважень.
  2. Асоціаціям та іншим добровільним об’єднанням органів місцевого самоврядування не можуть передаватися владні повноваження органів місцевого самоврядування територіальної громади.
  3. Рада в інтересах територіальної громади може брати участь у міжмуніципальній, транскордонній та міжнародній співпраці, організовувати співробітництво з міжнародними організаціями у різних сферах суспільного життя.
  4. Співпраця територіальної громади з іншими територіальними громадами, асоціаціями органів місцевого самоврядування та їх добровільними об’єднаннями тощо реалізується через візити офіційних делегацій, проведення спільних заходів, реалізацію спільних проєктів, а також іншими, передбаченими актами законодавства України способами.

 

Стаття 47. Міжнародна та інтеркультурна співпраця

 

  1. Територіальна громада через раду, виконавчі органи та уповноважених посадових осіб сприяє розвитку міжнародних зв’язків, в тому числі з громадами міст-побратимів інших країн світу, здійснює обмін делегаціями посадових осіб та депутатів ради, керівників та представників підприємств, установ і закладів, дітей та молоді, мистецьких колективів та колективів художньої самодіяльності, спортсменів та спортивних команд, тощо.
  2. Рада на добровільних та на договірних засадах може входити до міжнародних асоціацій та інших добровільних об’єднань в порядку, передбаченому чинним законодавством України. При входженні ради до міжнародних добровільних об’єднань забороняється передача їм будь-яких самоврядних повноважень виконавчих органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
  3. Рада сприяє розвитку співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, товариствами, фондами, а також з іноземними бізнесовими структурами, залученню міжнародних інвестицій, міжнародної технічної допомоги, допомоги в гуманітарній сфері тощо.
  4. Уповноважений орган чи посадові особи ради здійснюють постійний моніторинг міжнародних муніципальних проєктів, які реалізуються у співпраці з міжнародними організаціями з метою соціального, економічного та культурного розвитку територіалоьної громади.
  5. Рада, її посадові особи, підприємства, установи, громадські організації у рамках міжнародної діяльності можуть реалізувати іміджеві та маркетингові проєкти, які спрямовані на залучення іноземних інвестицій в економіку населених пунктів громади.
  6. Рада, надає підтримку при реєстрації представництв іноземних установ, підприємств, організацій на території громади.
  7. Рада, її уповноважені органи чи особи здійснюють заходи із збереження та розвитку зв’язків з осередками української діаспори за кордоном, які об’єднують колишніх жителів територіальної громади, походження та родинні зв’язки яких пов’язані з територіальною громадою та областю. Рада може приймати рішення про затвердження програми розвитку зв’язків з організаціями, що об’єднують представників української діаспори за кордоном.
  8. Рада, та її виконавчі органи сприяють розвитку міжкультурних зв’язків та ефективній реалізації інтеркультурної політики.
  9. Рада, може самостійно здійснювати міжнародну діяльність, крім випадків, коли згідно з чинним законодавством України відповідні заходи мають погоджуватися з Міністерством закордонних справ України.

 

Стаття 48. Партнерські міста (міста-побратими)

 

  1. Територіальна громада прагне налагодження дружніх зв’язків не тільки з громадами інших міст України, а й з громадами міст інших країн світу. Відповідно територіальна громада, рада та її посадові особи можуть брати участь у міжмуніципальній, транскордонній і міжнародній співпраці, організовувати співробітництво з територіальними громадами, містами та регіонами, у тому числі, за кордоном, міжнародними організаціями у різних сферах суспільного життя. Таке співробітництво ґрунтується на принципах взаємоповаги, рівноправності та взаємної користі.
  2. Для офіційного оформлення співпраці можуть укладатись угоди, меморандуми про співробітництво та побратимство.
  3. Співпраця територіальних громад реалізовується через візити офіційних делегацій, проведення спільних заходів, реалізації спільних проєктів та інші форми.
  4. Міста-побратими користуються на території населених пунктів громади сприятливими умовами для здійснення міжмуніципального співробітництва, які визначаються відповідними угодами та актами колегіальних органів місцевого самоврядування.

 

Розділ VІ. Звітування міського голови, секретаря ради, керуючого справами (секретаря ) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів та керівників юридичних осіб публічного права Берестинської міської ради

 

Стаття 49. Звітування міського голови, секретаря ради, керуючого справами (секретаря ) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів та керівників юридичних осіб публічного права Берестинської міської ради.

 

  1. Звітування здійснюється з метою забезпечення відкритості та прозорості їх діяльності для територіальної громади, інформування жителів про вирішення питань місцевого значення і відбувається у порядку, визначеному законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», цим Статутом.
  2. Про свою роботу звітують:

Міський голова перед територіальною громадою та міською радою.

Секретар ради перед міською радою, як суб’єктом призначення.

Керуючий справами (секретар) виконавчого комітету перед міською радою, як суб’єктом призначення.

Заступники міського голови (перший заступник міського голови, та заступники голови з питань діяльності виконавчих органів) перед міською радою, як суб’єктом призначення.

Керівники виконавчих органів міської ради – юридичних осіб публічного права перед міською радою, яка утворила ці органи.

Керівники структурних підрозділів міської ради, за вимогою депутатів ради або членів виконавчого комітету за відповідними напрямками своєї роботи та при звіті міського голови (за необхідності).

Старости перед жителями старостинського округу та міською радою.

Депутати міської ради перед виборцями

Керівники юридичних осіб публічного права (які не є виконавчими органами міської ради) перед міською радою яка утворила ці органи.

  1. Основними завданнями звітування є:

– забезпечення прозорої, відкритої та зрозумілої громаді діяльності  органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

– забезпечення належного рівня громадського контролю за діяльністю  органів та посадових осіб місцевого самоврядування;

– забезпечення можливості широкого впливу інститутів громадянського суспільства на процеси підготовки, прийняття та виконання рішень міської ради, її виконавчих органів та посадових осіб у сфері місцевого самоврядування.

  1. Звітування перед територіальною громадою передбачає надання письмового звіту та проведення відкритої зустрічі у спосіб, що дає змогу жителям поставити запитання, висловити зауваження та внести пропозиції.
  2. Про місце, час і спосіб організації звітування перед територіальною громадою уповноважена особа міської ради або депутат (у випадку звітування депутата міської ради) повідомляє жителів не пізніше ніж за сім днів до дня звітування через офіційні джерела міської ради та інші способи поширення інформації.
  3. Звітування перед міською радою відбувається на її пленарних засіданнях в порядку, визначеному Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим Статутом та Регламентом міської ради.

 

Стаття 50. Звітування міського голови

 

  1. Голова звітує перед територіальною громадою на відкритій зустрічі про свою роботу не менше двох разів на рік. Терміни звітування визначаються планом роботи ради.
  2. Звіт голови перед територіальною громадою включає інформацію про виконання ним своїх повноважень, реалізацію його виборчої програми, плани на подальшу роботу. Звітуванню на відкритій зустрічі передує оприлюднення письмового звіту, у порядку визначеному цим Статутом.
  3. Звіт міського голови перед територіальною громадою включає в себе:

– інформацію про роботу міської ради за звітний період. До якої включається інформація про роботу структурних підрозділів міської ради за відповідними напрямками;

– відомості про діяльність міського голови як головної посадової особи територіальної громади, концептуальні засади її розвитку та досягнуті результати;

– інформацію про проблемні питання які існують в територіальній громаді та бачення щодо найефективнішого їх вирішення;

– плани на наступний рік;

– відповіді на поставлені жителями територіальної громади питання, висловлені зауваження та подані пропозиції.

– інші важливі питання.

  1. Звіт міського голови на сесії міської ради.

4.1. Голова щорічно звітує на сесії міської ради про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами ради.

4.2. Голова зобов’язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради на вимогу не менше половини депутатів відповідної ради у визначений ними строк, але не раніше наступної чергової сесії.

4.3. За результатами заслуховування звіту міського голови міською радою розглядається рішення про «взяття інформації до відома», яке може містити, при потребі, доручення та рекомендації міської ради, скеровані на реалізацію повноважень міського голови, передбачених законодавством.

4.4. Всі звіти міського голови перед міською радою та територіальною громадою оприлюднюються на офіційному вебсайті ради.

 

Стаття 51. Звітування секретаря ради, керуючого справами (секретаря ) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів та керівників юридичних осіб публічного права Берестинської міської ради.

 

  1. Порядок проведення звітування секретаря ради, керуючого справами (секретаря ) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів та керівників юридичних осіб публічного права Берестинської міської ради визначається Положенням про звітування міського голови, секретаря ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, першого заступника, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, керівників структурних підрозділів, старост, депутатів та керівників юридичних осіб публічного права Берестинської міської ради, що є додатком до цього Статуту.

 

Розділ VІІ. Громадський контроль за діяльністю  органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою

 

Стаття 52. Засади громадського контролю за діяльністю органів, посадових осіб ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою.

 

  1. Громадський контроль – це діяльність жителів територіальної громади або інститутів громадського суспільства, предметом якої є здійснення нагляду за відповідністю діяльності органів, посадових осіб місцевого самоврядування та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою Конституції України, законам України, інших нормативно-правовим актам та інтересам громади.
  2. Суб’єкти здійснення громадського контролю:

– громадські об’єднання зареєстровані відповідно до законодавства, які мають на меті громадський контроль у своїх Статутах;

– медіа та ініціативні групи громадян.

  1. Об’єкти над якими здійснюється громадський контроль:

– органи місцевого самоврядування, їх посадові особи;

– юридичні особи публічного права утворені міської радою, які не є виконавчими органами міської ради.

  1. Громадський контроль за діяльністю органів та посадових осіб міської ради здійснюється з метою захисту прав, свобод та законних спільних інтересів жителів, сприяння ефективності діяльності органів та посадових осіб міської ради, забезпечення законності їх діяльності та дотримання за ефективним використанням бюджетних коштів.
  2. Громадський контроль за діяльністю органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворенитх міською радою здійснюється на основі таких принципів:

1) відкритості та прозорості;

2) пріоритетності прав людини та громадянина;

3) законності;

4) добровільності та безоплатної участі у здійсненні громадського контролю;

5) неупередженості, об’єктивності та достовірності;

6) сприяння досягненню балансу приватних та публічних інтересів при вирішенні питань місцевого значення;

7) сприяння недопущенню перешкоджання здійсненню законного громадського контролю;

8) професійності та компетентності учасників громадського контролю;

9) взаємодії жителів, інститутів громадянського суспільства, органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

 

Стаття 53. Форми здійснення громадського контролю за діяльністю  органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою.

  1. Громадський контроль за діяльністю органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою здійснюється шляхом:

1) аналізу жителями публічної інформації, що оприлюднюється органами та посадовими особами місцевого самоврядування;

2) участі жителів у відкритих зустрічах щодо звітування міського голови, депутатів міської ради, старост про їх роботу;

3) участі жителів у роботі консультативно-дорадчих органів, що створюються при міській раді або виконавчих органах;

4) подання жителями індивідуальних чи колективних звернень (зауважень, скарг та пропозицій), що стосуються діяльності органів та посадових осіб міської ради;

5) громадського оцінювання діяльності органів та посадових осіб міської ради інститутами громадянського суспільства;

6) звернення до правоохоронних органів за наявності ознак правопорушень в діях органів та посадових осіб міської ради;

7) оскарження у суді актів органів та посадових осіб міської ради;

8) використання інших форм, передбачених законодавством.

  1. Способи здійснення громадського контролю за діяльністю органів та посадових міської ради осіб:

– звернення громадян;

– громадські слухання;

– громадська експертиза;

– публікації розслідування;

– збори громадян;

– моніторинг публічних закупівель.

 

Стаття 54. Громадське оцінювання діяльності  органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою.

 

  1. Громадське оцінювання діяльності органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою передбачає проведення інститутами громадянського суспільства аналізу діяльності і підготовку висновків та пропозицій.
  2. Предметом громадського контролю є діяльність органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою, пов’язана із здійсненням ними своїх повноважень.
  3. Громадське оцінювання діяльності органів, посадових осіб міської ради та керівників юридичних осіб публічного права утворених міською радою здійснюється відповідно до статті 13-4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Положення про громадське оцінювання діяльності органів та посадових осіб у Берестинській міській раді, що є додатком до цього Статуту.

 

Розділ VІІІ. УЧАСТЬ МОЛОДІ У ДІЯЛЬНОСТІ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

Стаття 55. Права молоді на участь у місцевому самоврядуванні

  1. Рада, її посадові особи та виконавчі органи відповідно до напрямків своєї роботи, створюють механізми та гарантії залучення молоді до суспільного життя територіальної громади, а також участі у місцевому самоврядуванні та процесі вироблення рішень.
  2. Залучення молоді до місцевого самоврядування та процесу прийняття рішень здійснюється через такі механізми, як молодіжні ради, студентське та учнівське самоврядування, залучення молоді у розподіл коштів бюджету територіальної громади, молодіжні центри та простори, проведення консультацій, залучення до реалізації проектів, спрямованих на розвиток територіальної громади.
  3. Молодь інформується радою про результати розгляду порушеного ними питання або наданих пропозицій та має право отримати роз’яснення щодо можливості їх врахування.
  4. Основними завданнями ради в реалізації права молоді на участь у місцевому самоврядуванні є:

4.1. створення умов для залучення молоді до громадського, політичного, соціально-економічного, культурного, спортивного життя територіальної громади, популяризація ролі та важливості участі молоді у процесі ухвалення рішень;

4.2. підтримка молоді в реалізації її соціально-економічного потенціалу, у тому числі для вирішення житлових питань, проблем професійного розвитку, працевлаштування, задоволення освітніх, медичних, культурних та інших потреб;

4.3. формування громадянської, національної та культурної ідентичності української молоді;

4.4. сприяння інституційному розвитку молодіжних громадських об’єднань, молодіжних центрів, посилення їхньої ролі у процесі соціалізації молоді;

4.5. розвиток молодіжної інфраструктури.

 

Стаття 56. Механізми участі молоді у місцевому самоврядуванні    

 

  1. Рада, її посадові особи та виконавчі органи відповідно до напрямків своєї роботи забезпечують участь молоді у роботі місцевого самоврядування шляхом врахування позиції молоді під час прийняття рішень, що їх стосуються, зокрема, щодо питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик і проблем благоустрою територій, а також реалізації цих рішень.
  2. Механізми та участі молоді у місцевому самоврядуванні:

2.1. інформування про рішення та дії ради, її органів та посадових осіб, що стосуються молоді, шляхом оприлюднення відповідної інформації на офіційному вебсайті ради, через засоби масової інформації, соціальні мережі, медіа простори та за допомогою інших доступних засобів та методів комунікації;

2.2. проведення консультацій, у тому числі електронних, іншими заінтересованими сторонами, проведення опитувань та інших заходів із залученням молоді тощо;

2.3. налагодження діалогу з молоддю шляхом підтримки молодіжних ініціатив, функціонування молодіжних рад, призначення радників з питань молоді, проведення громадських слухань, публічних обговорень, створення робочих груп із залученням суб’єктів молодіжної роботи під час розгляду питань, що їх стосуються, зокрема, щодо питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик, проблем благоустрою територій та інших;

2.4. забезпечення представництва молоді у складі консультативно-дорадчих органів, що утворюються радою з питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик та питань благоустрою територій;

2.5. участі в студентському/учнівському самоврядуванні.

  1. Молодь має право ініціювати та брати участь у таких формах участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, як місцева ініціатива, громадські слухання, публічні консультації, консультативно-дорадчий орган при органі та/або посадовій особі місцевого самоврядування та в інших формах участі, що не суперечать закону.

 

Стаття 57. Молодіжна рада

 

  1. Молодіжна рада – це молодіжний консультативно-дорадчий орган, що утворюється при раді з метою залучення молоді до формування та реалізації молодіжної політики та питань, які стосуються молоді.
  2. Рада затверджує положення про молодіжну раду та здійснює організаційно-методичне забезпечення її діяльності.
  3. Молодіжна рада:

3.1. сприяє реалізації права молоді на участь у місцевому самоврядуванні;

3.2. вносить до ради пропозиції щодо організації консультацій з молоддю;

3.3. надає пропозиції, висновки, рекомендації щодо питань, що стосуються молоді та вправі ініціювати питання на розгляд ради;

3.4. розробляє спільно з молодіжними, дитячими громадськими об’єднаннями та іншими суб’єктами, що здійснюють молодіжну роботу пропозиції щодо пріоритетів розвитку молодіжної сфери та інших питань, які їх стосуються, зокрема, щодо питань молодіжної, освітньої, спортивної, культурної політик та питань благоустрою територій;

3.5. здійснює моніторинг і оцінку ефективності розвитку молодіжної сфери;

3.6. бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, спрямованих на розвиток молодіжної сфери;

3.7. вивчає стан виконання законів України, інших нормативно-правових актів, що стосуються молоді;

3.8. налагоджує міжрегіональні та міжнародні зв’язки з питань реалізації молодіжної політики громади;

3.9. сприяє функціонуванню молодіжних просторів: рад старшокласників, студентських рад коледжів міста;

3.10. виконує інші завдання, визначені положенням про молодіжну раду.

  1. Молодіжна рада діє на засадах добровільності, відкритості, прозорості та звітує перед громадськістю про свою діяльність не менше одного разу на рік.
  2. Міський голова може призначати радника з питань молоді на громадських чи інших засадах.

 

Стаття 58. Молодіжні центри та простори

 

  1. 1. З метою розвитку молодіжної інфраструктури рада та її виконавчі органи відповідно до напрямків своєї роботи, заклади освіти, культури, охорони здоров’я, фізичної культури і спорту, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування можуть організовувати роботу молодіжних просторів та центрів.

Вони утворюються та діють з метою забезпечення рівного доступу молоді до послуг, що надаються молодіжними центрами, раціонального та ефективного використання ресурсів, формування умов для комфортного, безпечного та інклюзивного молодіжного середовища відкритих можливостей, яке плекає національну ідентичність та європейські демократичні принципи, створення безпечних, інклюзивних та креативних інфраструктурних об’єктів для змістовного проведення часу кожною молодою людиною, загальної координації їхньої діяльності, розвитку та підтримки молодіжних ініціатив.

  1. Порядок функціонування молодіжного простору визначається власником (балансоутримувачем, розпорядником) будівель, споруд, інших приміщень чи земельних ділянок, на базі яких організовано молодіжний простір та відповідно до прийнятих стандартів роботи молодіжних просторів.

 

Стаття 59. Особливості підтримки креативної та обдарованої молоді

 

  1. Креативній та обдарованій молоді рада надає всебічну підтримку з метою реалізації соціально значущих проектів та ініціатив у порядку, визначеному законодавством.
  2. Рада може встановлювати спеціальні гранти для молоді.
  3. Рада сприяє проведенню регіональних та місцевих конкурсів, виставок, фестивалів, концертів, проєктів, наукових конференцій тощо для виявлення, підтримки і поширення ініціативних та творчих прагнень молоді.

 

Розділ IX. ЗАСАДИ РОЗВИТКУ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

 

Глава 8.1. Потенціал розвитку територіальної громади 

Стаття 60. Спрямування розвитку територіальної громади

 

  1. Розвиток територіальної громади базується на концепції сталого та збалансованого розвитку усіх сфер її соціально-економічного, політичного і культурного життя. Пріоритети розвитку територіальної громади визначаються Стратегією розвитку територіальної громади.
  2. Спрямування розвитку територіальної громади ґрунтується на комплексному стратегічному документі, який визначає напрямки розвитку, що збалансовують економічний, екологічний і соціальний потенціал.

Ключовими напрямами є економічний розвиток  (підвищення конкурентоспроможності), соціальний розвиток (розвиток людського капіталу, підвищення якості життя) та сталий розвиток території.

  1. Основні напрямки розвитку:

Економічний розвиток:

– підвищення конкурентоспроможності економіки громади;

– залучення інвестицій та створення нових робочих місць.

Соціальний розвиток:

– розвиток людського капіталу, що є рушієм економіки громади;

– забезпечення доступності та якості послуг соціального напрямку, охорони здоров’я та освіти;

– підтримка соціально вразливих верств населення;

– популяризація здорового способу життя.

Сталий розвиток територій:

– збалансоване використання екологічних, економічних і соціальних ресурсів;

– розбудова комунальної інфраструктури;

– забезпечення громадської та екологічної безпеки.

 

Стаття 61. Матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування

 

  1. Матеріальною і фінансовою основою міської ради є право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевого бюджету, інші кошти, земля, природні ресурси, підприємства, установи та організації, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
  2. Рада від імені та в інтересах територіальної громади відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності.
  3. Рада складає та схвалює прогноз бюджету територіальної громади, розробляє, затверджує бюджет територіальної громади згідно з Бюджетним кодексом України.
  4. Рада визначає напрями використання коштів бюджету територіальної громади відповідно до норм чинного законодавства.
  5. Рада відповідно до Податкового кодексу України встановлює місцеві податки і збори, які зараховуються до бюджету територіальної громади у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.

 

Глава 8.2. Планування розвитку територіальної громади

 

Стаття 62. Засади планування розвитку територіальної громади

 

  1. Планування розвитку територіальної громади є інструментом управління її розвитком, який визначає бажане майбутнє територіальної громади та способи його досягнення, базується на аналізі зовнішнього оточення та внутрішнього потенціалу територіальної громади і полягає у формуванні узгоджених дій, на реалізації яких концентруються її ресурси.
  2. Планування розвитку територіальної громади здійснюється з метою:

1) підвищення спроможності територіальної громади;

2) раціонального використання ресурсів територіальної громади;

3) досягнення бажаного рівня благоустрою території, стану інфраструктури та якості життя жителів територіальної громади;

4) задоволення сучасних потреб громади і захисту інтересів майбутніх поколінь.

  1. Рада затверджує такі документи з планування розвитку територіальної громади:

1) стратегію розвитку територіальної громади;

2) цільові програми з інших питань місцевого самоврядування;

3) комплексний план просторового розвитку, інші місцеві містобудівні програми та генеральні плани населених пунктів;

4) інші документи з планування розвитку територіальної громади.

 

Стаття 63. Стратегічне планування

 

  1. Стратегія розвитку громади – це план дій, що визначає напрями, цілі та способи досягнення бажаного стану на тривалий період часу.
  2. Стратегія розвитку територіальної громади включає:

1) період стратегічного планування;

2) аналіз поточного стану територіальної громади;

3) опитування зацікавлених сторін;

4) SWOT – аналіз (аналіз сильних і слабких сторін територіальної громади, можливостей та загроз для її розвитку);

5) визначення стратегічного бачення, стратегічних і оперативних цілей, завдань та проєктів (заходів), спрямованих на підвищення якості життя, розвиток економіки, інфраструктури, довкілля, туризму, збереження природної та культурної спадщини тощо;

6) план заходів із чіткими показниками виконання (індикаторами) та джерелами фінансування.

  1. Процес розробки Стратегії передбачає залучення жителів, бізнесу, громадських організацій та експертів через використання різних форм участі жителів, що передбачені цим Статутом.
  2. Стратегія після проведення громадського обговорення затверджується рішенням міської ради та оприлюднюється на офіційному вебсайті ради.

 

Стаття 64. Планування публічних інвестицій

 

  1. Планування публічних інвестицій спрямоване на залучення коштів для реалізації проєктів, визначених Стратегією розвитку територіальної громади.
  2. Інвестиційні проєкти, зокрема у сферах економіки, соціальної сфери, інфраструктури та екології, розробляються з урахуванням економічної доцільності, соціального впливу та екологічної безпеки.
  3. В разі наявності нових інвестиційних проєктів, в Стратегію розвитку громади вносяться відповідні зміни за рішенням сесії ради, які можуть включати коригування цілей, впровадження нових заходів, перерозподіл ресурсів та оновлення завдань для досягнення стратегічного бачення, що відображатиме актуальні проєкти та їхній внесок у розвиток громади.
  4. Інформація про інвестиційні проєкти, джерела фінансування та їх реалізацію оприлюднюється на офіційному вебсайті міської ради.
  5. Рада подає заявки на грантові програми (національні, міжнародні) для фінансування інвестиційних проєктів.

 

Стаття 65. Бюджетне планування

 

  1. Формування бюджету територіальної громади здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України та ґрунтується на пріоритетах, визначених Стратегією розвитку, та враховує потреби всіх соціальних груп, зокрема вразливих верств жителів.
  2. Проєкт бюджету територіальної громади розглядається на громадських слуханнях.
  3. Інформація про доходи, видатки, виконання бюджету та розподіл бюджетних коштів оприлюднюється на офіційному вебсайті міської ради у форматі відкритих даних.
  4. Рада може впроваджувати громадський бюджет, як окрему форму участі жителів, визначеної цим Статутом та Положенням про Громадський бюджет в Берестинській територіальні громаді.

 

Стаття 66. Просторове планування

 

  1. Просторове планування здійснюється відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та спрямоване на створення умов для сталого розвитку територіальної громади, збереження природних ресурсів і забезпечення комфортного проживання.
  2. Основними документами просторового планування є Комплексний план просторового розвитку, Генеральний план громади, плани зонування та детальні плани територій, які розробляються з урахуванням екологічних мереж та інфраструктурних потреб.
  3. Проєкти містобудівної документації проходять громадське обговорення в порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», та оприлюднюються на офіційному вебсайті міської ради не пізніше ніж за 30 календарних днів до їх затвердження радою.

 

Стаття 67. Планування сталого розвитку

  1. Рада інтегрує принципи сталого розвитку в усі аспекти планування, зокрема через:

1) розвиток зеленого туризму та енергоефективних технологій;

2) збереження природних екосистем;

3) забезпечення соціальної справедливості та рівного доступу до послуг.

  1. Рада розробляє та затверджує документи з планування розвитку територіальної громади, які включають показники виконання та терміни реалізації.
  2. Рада співпрацює з міжнародними організаціями для реалізації проєктів сталого розвитку, зокрема через грантове фінансування.

 

Стаття 68. Моніторинг і оцінка реалізації документів з планування розвитку територіальної громади

 

  1. Структурні підрозділи за напрямками розвитку та постійні комісії здійснють регулярний моніторинг і оцінку виконання документів з планування розвитку територіальної громади для забезпечення їхньої ефективності та відповідності потребам територіальної громади.
  2. Звіти про виконання документів з планування розвитку територіальної громади оприлюднюються на офіційному вебсайті міської ради.
  3. Для оцінки ефективності планування створюється робоча група за участю представників ради, громадських організацій, бізнесу і жителів, яка подає рекомендації щодо вдосконалення.

Глава 8.3. Пріоритети розвитку територіальної громади

 

Стаття 69. Охорона довкілля

 

  1. Діяльність структурних підрозділів апарату міської ради відповідно до напрямків своєї роботи, спрямовується на захист навколишнього природного середовища через підготовку і реалізацію цільових проєктів з метою забезпечення сприятливих екологічних умов для проживання, праці та відпочинку людей, а також формування системи контролю за станом навколишнього середовища.
  2. Рада затверджує цільові програми покращення екологічного стану території територіальної громади, включає екологічні розділи до документів з планування її розвитку, вирішує питання виділення бюджетного фінансування на охорону довкілля.
  3. Рада та виконавчий комітет не менше двох разів на рік розглядають на своїх засіданнях питання щодо екологічної ситуації на території територіальної громади і контролю за ходом виконання запланованих заходів із її покращання.

 

Стаття 70. Забезпечення рівного доступу (інклюзивності) та соціальної справедливості

 

  1. Розвиток територіальної громади здійснюється з урахуванням принципу рівності прав усіх жителів незалежно від віку, статі, національності, релігії чи соціального статусу.
  2. Рада, її посадові особи та виконавчі органи відповідно до напрямків своєї роботи забезпечують рівний доступ до послуг врахування інтересів всіх груп жителів, включаючи вразливі групи (особи з інвалідністю, люди похилого віку, батьки з дітьми, військові та члени їх сімей, ВПО тощо).
  3. Рада сприяє представництву всіх соціальних груп при використанні форм участі жителів у вирішення питань місцевого значення, що передбачені цим Статутом.
  4. Рада забезпечує безбар’єрність просторового планування, враховуючи потреби осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп.

 

Стаття 71. Охорона дитинства, підтримка материнства та батьківства

 

  1. Охорона дитинства, підтримка материнства та батьківства є важливою умовою повноцінного розвитку територіальної громади. Рада при плануванні розвитку територіальної громади та у своїй діяльності забезпечують врахування і реалізацію прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні, а також забезпечують умови для материнства та батьківства, матеріально і морально заохочують і підтримують материнство та батьківство

 

Стаття 72. Розвиток економічної сфери життєдіяльності територіальної громади

 Розвиток економічної інфраструктури, бізнесу є економічною основою розвитку територіальної громади. Зокрема такий розвиток забезпечується створенням робочих місць, сплатою податків та зборів у бюджет територіальної громади, створенням комфортних для проживання та перебування умов тощо.

  1. Рада забезпечує розвиток економічної сфери життєдіяльності територіальної громади шляхом:

1) визначення у Стратегії розвитку територіальної громади напрямів щодо розвитку бізнесу, в т.ч. малого і середнього підприємництва, інновацій та економічного розвитку в цілому;

2) розроблення, реалізації та затвердження програм щодо залучення інвестицій, розвитку економіки, підтримки бізнесу, розвитку комунальної інфраструктури.

   

Стаття 73. Розвиток волонтерської діяльності

 

  1. Розвиток волонтерства в територіальній громаді збільшує соціальний капітал громади через самоорганізацію жителів, соціальну активність та включеність в розвиток громади.
  2. Задля забезпечення стабільного розвитку волонтерства у громаді, рада та її виконавчі органи сприяють:

– популяризації та зростанню включеності жителів у волонтерську діяльність та активізацію їхньої залученості у суспільно значущі сфери життя громади;

– залученню волонтерів до діяльності виконавчих органів ради, комунальних установ, підприємств та організацій і виконання місцевих цільових програм;

– створенню сприятливих умов для розвитку волонтерства, підвищення рівня самоорганізації жителів територіальної громади;

– інституційному розвитку організацій та установ у громаді, що залучають до своєї діяльності волонтерів через проведення освітніх та інших заходів.

  1. Заходи підтримки сприяння розвитку волонтерської діяльності в територіальній громаді визначаються радою та затверджуються її рішенням.

 

РОЗДІЛ ІХ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Стаття 74. Чинність Статуту міської територіальної громади.

 

  1. Затвердження Статуту, додатків до ньго та внесення змін і доповнень здійснюється за рішенням сесії ради. Для затвердження статуту та змін до нього в обов’язковому порядку проводяться громадські слухання.
  2. Пропозиції щодо внесення змін та доповнень до Статуту та додатків до нього мають право подавати на розгляд ради міський голова, депутати ради, виконавчий комітет ради, жителі територіальної громади та громадські організації та об‘єднання, в порядку внесення місцевої ініціативи чи електронної петиції.
  3. Рішення ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю депутатів від загального складу ради.

4. З дня набрання  чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» всі норми врегульовані цим Статутом, застосовуються у відповідності до приписів зазначеного закону.